Dla zainteresowanych - wspinaczka górska

e wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem,

Dla zainteresowanych - wspinaczka górska

Jak wybrać najlepszy sprzęt wspinaczkowy?

Wybór odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego jest bardzo ważny dla każdego, kto chce spróbować swoich sił we wspinaczce. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że odpowiednie zabezpieczenia, których używamy podczas wspinania się zwłaszcza w wysokich górach stanowią o naszym bezpieczeństwie. Sprzęt wspinaczkowy może nie tylko uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem, który może skończyć się nawet tragicznie, ale także sprawić, że będziemy ulegać mniejszej ilości urazów, co z kolei jest szczególnie istotne zwłaszcza na początku naszej przygody ze wspinaczką. Dlatego też przed wyborem miejsca do wspinania powinniśmy zdecydować się na zakup specjalnego sprzętu do uprawiania tego sportu.


Kilka faktów

Wspinaczka ? przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.

W powyższej definicji mieszczą się tak różne działalności, jak wspinanie na kilkumetrowe kamienie (bouldering) i wchodzenie na ponad ośmiokilometrowe góry.

Wspinaczka niegdyś uważana była za sport przestrzenny, taki jak żeglarstwo czy szybownictwo. Upowszechnienie i popularyzacja sztucznych ścian wspinaczkowych i zawodów wspinaczkowych przesunęło nieco akcenty w stronę ?boiskowości?. W dalszym ciągu jednak dla znacznej części wspinających się działalność ta, to co najmniej pasja lub nawet sposób na życie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Historia


Kwestia ryzyka

W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).

Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.

Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.

Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko



© 2019 http://www.londonpub.wloclawek.pl/